auta elektryczne BMW

AUTA ELEKTRYCZNE BMW - CO MUSISZ WIEDZIEĆ O SAMOCHODACH ELEKTRYCZNYCH?

Zainteresowanie jakie wzbudzają auta elektryczne z roku na rok rośnie. W związku z tym BMW na rynku motoryzacyjnym stara się wchodzić także ze swoimi samochodami elektrycznymi proponując klientom swoje modele. BMW regularnie pracuje nad udoskonalaniem swojej oferty i samochody elektryczne zaczynają stanowić w tej ofercie coraz większą jej część. Sytuację dodatkowo wzmaga potencjalna przyszłość, która zapowiada wprowadzenie na rynek wyłącznie aut o napędzie elektrycznym. Nim jednak zdecydujemy się na auto elektryczne, warto wiedzieć czym się charakteryzuje, jakie jego cechy są kluczowe i na co zwrócić uwagę wybierając taki samochód. Zachęcamy więc do zapoznania się z naszym wpisem, gdzie znajdziecie najważniejsze informacje odnoszące się do samochodów elektrycznych i tego czym się charakteryzują.

Samochód elektryczny - na jakiej zasadzie funkcjonuje?


W samochodzie elektrycznym, elementem odpowiadającym za energię potrzebną do rozruchu i pracy samochodu odpowiada akumulator. To on dostarcza energię do silnika, który znajduje się w aucie i odpowiada za jego napęd. W samochodzie elektrycznym kluczowym elementem jest silnik i akumulator, który odpowiada za jego zasilanie. Jednocześnie istotnym elementem całego układu jest komputer, który odpowiada za kontrole pracy silnika i akumulatora dbając o to, by sprawdzać stan naładowania oraz odpowiada za odzyskiwanie energii w trakcie hamowania.

Czy auto elektryczne jest bezpieczne?


Wiele osób wahających się, czy zakup auta elektrycznego to dobrą decyzja, myśli o kwestii jego bezpieczeństwa. Nie powinno się jednak mieć w tym zakresie obaw, ponieważ konstrukcja auta elektrycznego BMW wykonywana jest z najwyższej jakości materiałów o wysokiej sztywności, co podnosi bezpieczeństwo i trwałość całej konstrukcji. Dodatkowo poszczególne elementy konstrukcyjne i podzespoły rozmieszczone są w optymalny sposób, który podnosi bezpieczeństwo. Moduł zasilający samochód elektryczny otrzymuje także swój własny system chłodzenia, dzięki czemu nie ma obaw o przegrzanie i podnoszony jest poziom bezpieczeństwa w trakcie użytkowania takiego samochodu. Oczywiście podobnie jak w tradycyjnych spalinowych samochodach producenci umieszczają w aucie wszelkie systemy mające podnosić bezpieczeństwo takie jak kontrola trakcji, system wspomagania parkowania, poduszki powietrzne czy systemy wspomagające utrzymanie samochodu na pasie.

Jak ładować samochód elektryczny?


Dla użytkowników samochodów elektrycznych istotne będzie to jak można będzie ładować baterię w aucie elektrycznym. Obecnie ładowanie auta elektrycznego możliwe jest na kilka sposobów. Wykorzystać można gniazdko w swoim domu, system Wallbox czy stacje ładowania aut elektrycznych dostępne publicznie. Ładowanie samochodu elektrycznego może być realizowane przy użyciu ładowania AC i DC. Przy pierwszej metodzie samochodowy prostownik zmienia prąd przemienny z sieci na prąd stały. Ładowanie DC to opcja, gdzie prąd jest zamieniany na stały w stacji ładowania poza samochodem i dzięki temu zwiększa się moc i tym samym ładowanie jest szybsze.

Jak długo ładuje się samochód elektryczny?


Czas ładowania samochodu elektrycznego uzależniony jest od kilku istotnych czynników. Istotne będzie to jak pojemna jest bateria do auta elektrycznego i moc wykorzystywanej ładowarki. Trzeba mieć świadomość, że ładowarka do auta elektrycznego może być wolna, szybka, bardzo szybka i super szybka. Wolne mają tylko 3kW mocy i mogą ładować auto nawet 12 godzin, szybkie pracują z mocą 7kW i skracają czas ładowania o połowę. Bardzo szybka ładowarka to moc 43kW przy prądzie zmiennym i 50 kW przy stałym co pozwoli osiągnąć w ciągu pół godziny 80% naładowania baterii. Superszybka ładowarka z mocą 120 kW pozwala naładować baterię w ciągu 30 minut.

Bezpieczeństwo w trakcie ładowania


Wracając do kwestii bezpieczeństwa należy mieć na uwadze również sprawę ładowania i działania jakie wykonują producenci aut, by podnosić bezpieczeństwo. Wszelkie niebezpieczeństwo związane z ładowaniem jest ograniczone dzięki wykorzystywanym systemom zabezpieczeń. Takowe znajdują się i w samochodzie i w ładowarce. Dlatego prąd nie płynie przez kable dopóki wtyczka nie zostanie prawidłowo podłączona do samochodu. Dodatkowo systemy zabezpieczające odłączają ładowanie w momencie gdy auto jest w pełni naładowane, nawet jeśli kierowca nie wyciągnie na czas wtyczki.

Gdzie ładować samochód elektryczny?

Tak jak wskazano powyżej możliwości ładowania są różne, natomiast optymalnym rozwiązaniem są stacje ładowania, które pozwalają na szybkie ładowanie samochodu. O ile możliwość ładowania z gniazdka w domu istnieje, o tyle zajmuje to jednak bardzo dużo czasu. Natomiast rynek rozwija się jeśli chodzi o dostępne stacje ładowania z szybkimi ładowarkami, dlatego można liczyć na to, że ze znalezieniem takiego miejsca nie będzie problemu. Większość deweloperów przy nowych inwestycjach dba o stworzenie takiej stacji ładowania, do tego dochodzą te znajdujące się np. przy centrach handlowych.

Jaki zasięg ma auto elektryczne?


Pytania jakie pojawiają się o auto elektryczne to bardzo często jego możliwości jeśli chodzi o przejechany dystans. Na szczęście obecnie proponowane rozwiązania sprawiają, że zasięg auta elektrycznego będzie zadowalający dla większości klientów. W zależności od modelu w autach elektrycznych BMW pokonać można od około 300 do nawet 600 km przy jednym ładowaniu, co pozwala zestawić takie osiągi z autem spalinowym. Jednocześnie należy mieć świadomość, że auta odzyskują energię w trakcie hamowania, co w ruchu miejskim pozwoli dodatkowo zwiększyć dystans pokonany na jednym ładowaniu.

Serwisowanie auta elektrycznego


Na szczęście auto elektryczne zyskuje na tle aut spalinowych także jeśli chodzi o jego serwisowanie. System składający się z silnika, baterii i sterowników sprawia, że układ napędowy to mniej elementów niż w silniku spalinowym. Mniej części, mniej podzespołów to mniejsze ryzyko awarii auta elektrycznego. Dlatego koszty eksploatacji dzięki temu można obniżyć. To co trzeba serwisować w aucie elektrycznym to kwestia wymiany płynu, który chłodzi baterię. To element, który utrzymuje optymalne warunki dla pracy baterii. Taki zabieg wykonuje się co około 4 lata. Poza tym istotnym elementem podlegającym serwisowi będzie również wymiana oleju w przekładni napędowej, a także kontrola stanu technicznego układu hamowania

Dlaczego postawić na elektryczne BMW?


Elektryczne BMW to szansa na to, by stać się EKO i uzyskać przywileje za tym idące. Zielona tablice, które pozwolą wjeżdżać do centrum miast w momencie wprowadzenia ograniczeń do aut spalinowych. Dodatkowo elektryczne auto to większy komfort w trakcie jazdy. Samochód pracuje ciszej, emituje mniej hałasu i wibracji w trakcie jazdy. Stawiając na auto elektryczne można również przy początkowej większej inwestycji liczyć na samochód, który będzie mniej problemowy w trakcie eksploatacji i jego serwisowanie będzie tańsze niż naprawy auta spalinowego. Dlatego już teraz warto poznać elektryczne modele przygotowywane przez BMW.

Aktualności.

Autoryzowany Serwis BMW M-Cars Tarnów.